Detaylı Ultrason (USG) İncelemesi

Gebeliğin belirli haftalarında gerçekleştirilen ultrasonografik incelemeler sayesinde annenin ve bebeğin sağlığı açısından önemli veriler elde edilmesi ve gebeliğin detaylı olarak incelenmesi mümkün olmaktadır. Gebeliğin erken haftalarındaki ultrasonografi işlemi ile bebekte var olan anomali tespit edilebildiği gibi bebekte gelişmesi ve bebeğin hayatını riske etme olasılığı bulunan hastalıkların erken tespiti de mümkün olmaktadır. Gebeliğin ileri haftalarındaki ultrasonografi işlemi ile bebeğin gelişimi ve kan dolaşımı değerlendirilir. Aynı zamanda doğumun vajinal olarak gerçekleştirilmesinin mümkün olup olmadığı amacıyla da detaylı ultrason incelemesi yapılabilir.

Detaylı ultrason incelemesi normal gebelik takibi sırasında yapılan rutin ultrason incelemelerinden farklıdır. Yüksek görüntü kalitesine sahip cihazlarla bebeğin tüm organları ayrıntılı şekilde incelenir. Detaylı ultrason incelemesi 11-13. haftalar ve 18-23. haftalar arasında tüm gebeliklerde uygulanmakta olup yüksek riskli gebeliklerde 24.hafta ve sonrasında da yapılır. 

Bebek ve anne için zararsız bir işlem olan detaylı ultrason incelemesi gebeliğin mevcut durumunun ve bebeğin ayrıntılı anatomik incelemesinden oluşur. Bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonu, rahim ağzının uzunluğu ve plasentanın yerleşimi, bebeğin içerisinde bulunduğu amniyon sıvısının miktarı, göbek kordonunda bulunan damarların sayısı, karın çevresi, kafa çapı, kafa çevresi, kemik uzunlukları gibi büyüme takibi, kafa içi yapılar, yüz profili, üst dudak bütünlüğü, burun kemiği, ense kalınlığı(11-14.hafta), diyafram zarı, akciğerler, kalbe giren ve çıkan damarlar, kalp kulakçıkları, kalp odacıkları, mide, bağırsaklar, böbrekler, idrar torbası, omurga, eller, ayaklar, kollar, bacaklar, uzun kemikler detaylı ultrason ile incelenir.

Aynı zamanda rahime kan akımını sağlayan uterin arter ve bebeğin göbek kordonundan geçen kan akımı renkli Doppler ultrasonografisi ile incelenebilir. Preeklampsi, doğumsal sakatlıklar, kromozom bozuklukları, gebeliğin erken döneminde anneden bebeğe geçmesi olan enfeksiyonlar, çoğul gebelikler gibi gelişim geriliğine neden olabilecek durumlarda uygulanır.


Randevu Talebi Oluşturun

    Randevu Talebi Oluşturun